Dodano: 06 sierpnia 2018

Utrzymanie czystości i estetyki na hotelowych ścianach

Utrzymanie czystości i estetyki na hotelowych ścianach

Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec Sp. z o.o., hotelarz, międzynarodowy doradca inwestycyjny w branży wnętrzarskiej.

Obiekty hotelarskie i gastronomiczne powinny być wzorem oraz przykładem estetyki i czystości. Ale czy wszystkie są? Goście nie wracają do miejsc, których wnętrza są zaniedbane, brudne lub nieestetyczne. Odpowiedzialność w tej kwestii spoczywa nie tylko na służbie pięter, ale też na osobie zarządzającej. Podstawą jest też właściwy dobór wyposażenia hotelu w momencie budowy, wyposażania obiektu oraz remontu. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych materiałów odpornych na zabrudzenia oraz ścieranie, stworzonych z myślą o inwestycjach hotelowych.

Jednym z takich materiałów są winylowe tapety obiektowe. Świadomy i doświadczony inwestor nie wyobraża sobie swojego hotelu bez okładzin ściennych w formie tapet winylowych, ponieważ ich zastosowanie to prosty i zrozumiały rachunek zysków i strat liczony wprost lub też pośrednio przez lata użytkowania. Pierwszą i podstawową funkcją okleiny winylowej jest skuteczna ochrona ścian przed brudzeniem. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tapeta stoi na straży czystości hotelu – wszystkie winylowe tapety obiektowe są zmywalne a nawet szorowalne.

W Muraspec bardzo często dajemy wskazówki dla służby pięter jak należy konserwować ściany, aby przez dziesiątki lat były jak nowe. Podstawową zasadą jest bieżąca konserwacja, czyli jeżeli podczas sprzątania pokoju czy korytarza zauważymy zabrudzenie, nie obawiamy się użyć klasycznych środków czystości i domyć tapetę. Najskuteczniejszym narzędziem do tego celu będzie miękka klasyczna szczoteczka w przeciwieństwie do ściereczki, która może nie poradzić sobie z każdym brudem. Pilne do usunięcia są zwłaszcza zabrudzenia wykonane długopisem lub flamastrem – dość często zdarzające się w obiektach goszczących rodziny. Atrament zmyty w 24 godziny daje nam gwarancję całkowitego usunięcia zabrudzenia. Jeżeli pozostawimy tego rodzaju zabrudzenie na dłużej, istnieje ryzyko, że atrament zacznie wchodzić z reakcję z winylem. Zabrudzenia walizką, butami lub winem – to klasyczne użytkowanie, którego nie boi się barwiona w masie tapeta winylowa (bo mówimy tu o profesjonalnych tapetach obiektowych wykonanych ze sprasowanego winylu).

Kolejną funkcją użytkową tapet winylowych jest ochrona ścian przed niszczeniem. Tapeta winylowa ma swoją pamięć kształtu. Jeżeli wydarzy się tak, że użytkownik lub gość bardzo mocno uderzy w ścianę, tapeta winylowa utrzyma swój kształt, jednak jest ryzyko, że uderzenie spowoduje wgniecenie samej ściany, czyli np. płyty gipsowo-kartonowej. Powstaje wtedy pustka pomiędzy ścianą a tapetą, która wraca do swojego pierwotnego kształtu. Można ją swobodnie wypełnić klejem.

Mikropęknięcia ścian to częsta zmora hotelarzy. Dlaczego dochodzi do mikropęknięć? Szybka budowa, zmiana temperatur, osadzane się budynku i wiele innych czynników. Tapeta winylowa skutecznie zabezpieczy ściany przez mikropęknięciami do 4 mm. Większe pęknięcia ukażą się, ponieważ winyl delikatnie będzie się rozciągał i w miejscu pęknięcia tapeta będzie miała inny odcień. (Pęknięcie powyżej 4 mm zawsze bezwzględnie należy sprawdzić.)
Jest jeszcze jedna funkcja tapet winylowych - psychologiczna. Z doświadczenia hotelarzy i deweloperów współpracujących z Muraspec wiemy, że tapety korzystnie oddziałują na podświadomość użytkowników hotelu (podnoszą prestiż obiektu) oraz samych pracowników. Zarówno goście jak i służba pięter są bardziej uważni w stosunku do ścian pokrytych tapetą i szanują je bardziej niż te, które są pomalowane farbą. Jest to spowodowane nawykami sprzed wielu lat i obawą użytkowników przed dodatkowymi kosztami związanymi z odszkodowaniem za zniszczenia. To właśnie hotelarze i deweloperzy zwracają nam uwagę na to, że po położeniu tapet obiektowych nie tylko łatwiej jest im utrzymać czystość, ale znacząco zmniejszają się nakłady na remonty związane z niszczeniem ścian.

Kluczową funkcją winylowych oklein ściennych jest również design. Jest wiele opracowań mówiących o wzornictwie jako głównej funkcji tapet. Tak, to jest bardzo ważne, ale w przypadku winylowych tapet obiektowych ta funkcja przeplata się z funkcją ochronną oraz użytkową. Tapety obiektowe w hotelu, w zależności od wzoru, mogą być eleganckim wykończeniem ścian (delikatne dekoracje lub tapety jednolite) lub głównym estetycznym bohaterem wnętrza (jeżeli stosujemy wyraziste wzory). Zaś elitarności ścianie nada struktura tapety: mówimy tu o strukturze jedwabiu, płótna, tynku, betonu, blachy, kory i in. Najnowszym trendem we wzornictwie tapet jest połączenie struktury i barwy tapety w celu stworzenia wyjątkowego indywidualnego efektu estetycznego. Hotelowa ściana, która budzi emocje i wyróżnia wnętrze to nie mit! Baza złota, srebrna i miedziana jest podstawą do zrobienia efektownej tapety glamour, a nawet uzyskania efektu 3D. Struktura tapety z cieniowaniem i przetarciami jest idealną bazą do nałożenia wzorów geometrycznych lub floralnych, co daje wrażenie naturalnego efektu vintage.
Nieocenione estetycznie są tez wszelkiego rodzaju gradienty, czyli cieniowania na ścianie. Wykonanie tego farbą jest praktycznie niemożliwe, bo w tapecie mamy nie tylko strukturę, ale też możemy zrobić np. perłowe wykończenie, co dodatkowo daje efekt wizualno-świetlny.

Podsumowując: obiektowe tapety winylowe to przyjaciel, sprzymierzeniec i pomocnik hotelarza. Należy pamiętać, żeby stosować tapety obiektowe, czyli o szerokości 130 cm, z winylem sprasowanym. W przeciwieństwie do winylu spienionego winyl sprasowany jest znacznie bardziej trwały, trudno go uszkodzić lub zarysować, poza tym ma niezbędne atesty (klasę trudnopalności min Bs2d0 – co oznacza, że jest to materiał trudnopalny, o niskiej emisji dymu i niekapliwy – jeżeli stosujemy go np. na suficie.