Dodano: 31 stycznia 2018

WinyLOVE, czyli tapety na salonach

WinyLOVE, czyli tapety na salonach

Winylowe tapety obiektowe dumnie wkraczają na salony prywatnych domów i mieszkań. Nie mają się czego wstydzić: są bowiem znakomitą ochroną ścian (termiczną i akustyczną), mają coraz lepszą jakość, doskonałe walory użytkowe oraz bogatą ofertę wzorniczą. To okładzina, dla której naprawdę można stracić serce.

Winylowa tapeta obiektowa jak sama nazwa wskazuje dedykowana jest do hoteli, biur, szpitali, urzędów. Najważniejszą jej funkcją jest zabezpieczanie ścian przed niszczeniem. Ma je skutecznie chronić nie tylko przed tym co z zewnątrz (przeszorowania, przetarcia, ochlapania), ale też tym, co czyha od środka (pękanie ścian, zimno, hałas). Ma też zdobić – i robi to coraz skuteczniej, bo technologie dekoracji tapet winylowych doznały sporego przyspieszenia. Od około 10 lat rynek tapet obiektowych konsekwentnie ewoluuje w kierunku designu, w którym główną rolę gra struktura, barwa i wykończenie. Dzięki temu tapety obiektowe nie tylko nadają blichtru we wnętrzu publicznym, ale coraz częściej stosowane są we wnętrzach prywatnych. I dobrze! Bo w porównaniu do tapet konsumenckich są znacznie bardziej trwałe i odporne. Pod warunkiem oczywiście, że to markowe tapety, renomowanych producentów, wykonane ze sprasowanego winylu. Wybierając tapetę należy zwrócić uwagę właśnie na ten parametr, ponieważ większość tapet winylowych sprzedawanych w dużych marketach jest wykonana albo z papieru, albo ze spienionego winylu. Ten ostatni rodzaj wykończenia jest łatwy do uszkodzenia, nie jest odporny na wodę i działanie światła, czyli trwałość takiej tapety jest bardzo krótka.

TRWAŁE I DYSCYPLINUJĄCE
Tapety winylowe ze sprasowanego winylu charakteryzują się bardzo wysoką odpornością i trudno je uszkodzić. Jeżeli urządzamy własne mieszkanie, w którym będą mieszkały dzieci oraz planujemy obecność zwierząt, warto zadbać, żeby nasze ściany przez wiele lat wyglądały dobrze. Tylko obiektowe tapety winylowe zapewnią nam utrzymanie ścian w czystości przez wiele lat. Jeżeli zdarzy się, że dzieci potraktują ścianę jak tablicę do pisania, wytrą o ścianę rączki ubrudzone czekoladą lub plasteliną, wystarczy użyć klasycznych środków do sprzątania, które mamy w domu aby wszystko wyczyścić. Przetarcia, to kolejna rzecz, której nie musimy się obawiać w przypadku tapet obiektowych, ponieważ są one barwione w masie. Więc jeśli zdarzy się przeszorowanie np. meblem czy walizką, to nie będzie ono zbyt widoczne (kolor tapety jest jednolity w całej masie, a więc pod uszkodzeniem jest taki sam jak na wierzchniej warstwie).
Jeśli chcemy wynająć mieszkanie i przez długi czas nie martwić się o remont, również warto zastosować winylowe tapety obiektowe. Dzięki takiej ochronie ściany będą odporne na zniszczenia i łatwe w utrzymaniu w czystości. W praktyce żadna farba nie zapewni takiej ochrony i trwałości. Miejscem szczególnie narażonym w domu na zniszczenia są ciągi komunikacyjne i tam winylowa tapeta to po prostu konieczność. Torby, walizki, szkolne plecaki, a nawet buty – łatwo nimi pobrudzić lub uszkodzić ścianę w korytarzu. Mocna, odporna, łatwo zmywalna tapeta będzie w tym miejscu znakomitym rozwiązaniem.
Co ciekawe winylowe tapety obiektowe dobrze sprawdzają się również w ogólnodostępnych korytarzach apartamentowców. Nie są tak często spotykane, jak na przykład w holach biurowców, ale się zdarzają. Co ciekawe, w przypadku zastosowania tapety w korytarzu oprócz aspektów stricte użytkowych w grę wchodzą również aspekty psychologiczne. Zdaniem deweloperów ekipy remontowe, jak również sami mieszkańcy, brudzą i niszczą wszystko oprócz tapet – świadomość, że jest to okładzina a nie farba jest czynnikiem dyscyplinującym.
W ostatnich latach obiektowe tapety winylowe chętnie stosowane są również w łazienkach oraz kuchniach. Projektując je w tych pomieszczeniach należy uwzględnić fakt, że nie powinny się pojawić w dwóch miejscach: w prysznicu (ze względu na możliwość przeciekania w miejscu połączeń brytów) oraz w przestrzeni pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi (ze względu na wysoką temperaturę, która jest wrogiem winylu). Tu zdecydowanie lepiej położyć inne okładziny: płytki ceramiczne lub szkło.

DESIGN TAPETY, CZYLI FANTAZJA BEZ OGRANICZEŃ
Szukając właściwej tapety do wnętrza warto odpowiedzieć sobie na pytanie o jej funkcję we wnętrzu: czy ma być dekoracją, czy ma przede wszystkim pełnić rolę ochronną? Jeśli tapeta ma wyłącznie zdobić warto postawić na wyraziste wzory, strukturę lub metaliczne wykończenie. Jeżeli jednak tapeta ma być tłem do pozostałych elementów, a jej główną funkcją jest ochrona ściany i jej wykończenie, lepiej skupić się na kolorze i subtelnej strukturze np. płótna, jedwabiu czy betonu. Niektóre winylowe okładziny perfekcyjnie imitują naturalne materiały.
Chcąc ozdobić wnętrze tapetą możemy wybrać ciekawy wzór np. geometryczny lub floralny, ale możemy też skupić się na kolorach i ciekawej strukturze, bo oba rozwiązania będą ponadczasowe. Trendy wzornicze w dekoracji wnętrz zmieniają się bardzo szybko. Struktury są ponadczasowe, poza tym łatwo do nich dobrać różne dodatki.
Jednym z ostatnich trendów są ciemne kolory inspirowane kamieniami szlachetnymi np. szafir, szmaragd, koral, rubin, czy bursztyn, agat, ametyst. Stosując te barwy na ścianach należy dodać jasne kolory np. na podłogę lub meble plus dodatki z elementami złota i miedzi. Do tego oczywiście ciekawe oświetlenie, które podkreśli elegancki i szlachetny efekt. Na drugim estetycznym biegunie są motywy egzotyczne – ostatnio bardzo modne. Jeśli chcemy być na stylistycznym topie, postawmy na duże liście bananowca, palmy czy kwiaty.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na wzory, to najlepiej wybierać tzw. ponadczasowe. Tapeta z motywem marokańskiej koniczyny lub mocno geometrycznym dziś może być modna, ale jak długo? Ponadczasowe motywy dekoracyjne lub takie, które będą modne na dłużej to to m.in. wszelkiego rodzaju patynowania i struktury betonu, wzory gradientu, delikatne przecierki.

AKUSTYKA I IZOLACYJNOŚĆ
Winylowe tapety obiektowe posiadają również właściwości akustyczne, czyli poprawiają komfort akustyczny we wnętrzu – oczywiście jeśli porównujemy ścianę malowaną ze ścianą wyłożoną winylową tapetą. Jeżeli mowa o akustyce we wnętrzach, to ciekawym rozwiązaniem jest tapeta zamszowa lub tekstylna. Oczywiście mówmy o tapetach w jakości obiektowej czyli grubych, najlepiej z teflonową powłoką, dzięki której brud nie przywiera do powierzchni okładziny tapety. Tapeta tekstylna jest miękkim wykończeniem, w które dźwięk „wchodzi” zamiast odbijać się od powierzchni. Wyciszenie nie jest oczywiście spektakularne, ale akustyka pomieszczenia wyłożonego tapetą na pewno jest inna niż wnętrza, którego ściany zostały pomalowane farbą.
Jeśli natomiast zależy nam na większych walorach akustycznych warto zastosować na ściany okładzinę z naturalnego, wełnianego filcu. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia możemy zastosować filc w 5 grubościach – 1-5 mm. Taki materiał możemy też zastosować na sufitach. Filc jest nie tylko naturalny, ale też wygodny w użytkowaniu i czyszczeniu (co jakiś czas wystarczy go po prostu odkurzyć odkurzaczem, tak jak wełniany dywan).
Częstym zarzutem, które słyszą producenci tapet winylowych jest to, że są to okładziny wykonane z plastiku i ściany nie mogą oddychać. Owszem, winylowa tapeta obiektowa jest sztuczna, ale dzięki temu tworzy dodatkową warstwę izolacyjną. Ciepło nie ucieka przez tak zabezpieczoną ścianę, a zimne powietrze nie przenika do środka – oczywiście w porównaniu ze ścianą malowaną. Warunek jest jeden: ściana pod tapetą musi być idealnie sucha. To podstawowy warunek montażu tapet winylowych. Do mocowania tapet warto stosować specjalistyczne kleje, które ułatwiają nie tylko montaż, ale też późniejszy demontaż okładziny bez uszkodzenia powłoki ściany.

Coraz modniejsze staje się tez oklejanie tapetą innych powierzchni w domu, np. drzwi. Na nietypowe powierzchnię, np. szafki kuchenne, płytę MDF, blachę lub szkło, czyli wszelkiego rodzaju materiały niechłonne, należy obowiązkowo stosować odpowiednie kleje. Specjalistyczna chemia uzupełnia sukces każdej markowej okładziny.

 

tapety obiektowe dekoracyjne   tapety szpitalne   tapety przemysłowe