Dodano: 14 sierpnia 2018

Trendy na hotelowej ścianie

Trendy na hotelowej ścianie

Dlaczego tapeta obiektowa jest obowiązkowym elementem wykończenia wnętrz publicznych i ile można oszczędzić dzięki dobrze zabezpieczonym ścianom - o tym m.in. pisze Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec Sp. z o.o.

W ogromie wydatków „zaoszczędzenie” na jakości wykończenia ścian wydaje się być o tyle kuszące w bieżącej perspektywie, co ryzykowne na przyszłość. Inwestując w hotel, Condo Hotel czy też apartamenty na wynajem, musimy pamiętać o tym, że jest to inwestycja wieloletnia. Od nas tylko zależy, jak szybko się zwróci. Jeżeli użyjemy słabej jakości produktów, będziemy musieli w krótkim czasie kupić nowe lub robić niepotrzebne remonty. Nie trzeba tu przypominać, że są to dodatkowe wydatki, które nie były wpisane w budżet. Zamiast rozwijać inwestycję, ulepszać ją, realizować nowe pokoje, trzeba cofnąć się i naprawić to, na czym zdecydowaliśmy się zaoszczędzić. Nie mówimy tu o oszczędnościach wynikających z umiejętności negocjacyjnych inwestora, ale o świadomej rezygnacji z jakościowych materiałów do aranżacji i wyposażenia wnętrz. Materiałów takich jak winylowe tapety obiektowe, które pełnią w obiekcie hotelowym wiele istotnych ról: dekorują ściany, chronią je, korzystnie wpływają na akustykę pomieszczeń oraz pełnią rolę psychologiczną. W artykule skupimy się na aspekcie estetycznym zastosowania tapet winylowych w obiektach hotelowych.

WNĘTRZA NOWOCZESNE. Nowoczesna estetyka daje wprost nieograniczone pole do popisu dla wyobraźni, ale w przypadku winylowych tapet obiektowych rytm tej stylistyce nadają subtelne struktury imitujące tekstylia lub minerały, czyli beton, tynk, kamień. Wiodąca kolorystyką są z reguły odcienie beżu i szarości, ale możemy też zastosować zimną jasną szarość, gołębi błękit, a nawet odcienie wpadające w wyraźny kolor niebieski, aż po wyraźny kolor indygo. Nie bójmy się też nowoczesnych wzorów, które stworzą charakter wnętrza i ocieplą pomieszczenie. Taki sam wzór można wykorzystać też na poduszkach lub innych tekstyliach podkreślając w ten sposób indywidualną estetykę wnętrza. Przykładem użycia tapet utrzymanych w nowoczesnej estetyce jest Pałac Romantyczny w Turznie, którego korytarze zdobią odważne, geometrycznie okładziny z serii Wallmotion.

WNĘTRZA KLASYCZNE. Klasyka, czyli nawiązanie do tradycji lub historii. Kolorystyka nie jest tu zdefiniowana, ale wzornictwo już tak: są to wszelkiego rodzaju pasy, lilijki czy też ornamenty. Bardzo często wzorzyste tapety są elementem dekoracyjnym stosowanym w towarzystwie sztukaterii, a na pozostałych ścianach stosuje się tzw. koordynaty, czyli tapety bez wzoru ale o strukturze i wykończeniu nawiązującej do pozostałych tapet. Klasyczne wzory na tapetach Muraspec można znaleźć m.in. w Hotelu Toszek czy Pałacu Mortęgi.

INDYWIDUALNE WZORY. Jako producent bardzo często dostajemy pytania o tapety 3D. Co to tak naprawdę znaczy? Dla każdego kompletnie coś innego. Tapeta 3D to może być tapeta ze wzorem dającym złudzenie optyczne trójwymiarowości, czyli bardziej graficzne wzory z podcieniami powodującymi wrażenie 3D. Inną interpretacją efektu 3D jest fotonadruk, czyli różnego rodzaju grafiki, obrazy, widoczki, zdjęcia. Tego typu rozwiązanie należy dobrze przemyśleć, bo zbyt wyrazisty obraz może zakłócić synchronizację pozostałych elementów we wnętrzu.
Z drugiej strony, dobrze dobrana grafika wysokiej jakości, podana na odpowiedniej strukturze, będzie nobilitacją dla wnętrza oraz swoistym elementem wyróżniającym. Dobrym przykładem jest hotel Aquarion w Zakopanem, gdzie firma Muraspec stworzyła autorską tapetę z motywem dekoracyjnym nawiązującym do natury i górali. Grafika jest czarno-biała, z elementami czerwonych maków, wycieniowana w kierunku pozostałej tapety i wykonana na takiej samej strukturze co pozostałe tapety w pokoju. (Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że nie będzie widać łączeń, struktura wszystkich ścian jest w 100% spójna.) Autorski wzór dekoracyjny, opracowany wyłącznie na potrzeby obiektu, daje inwestorowi pewność, że klient nie zobaczy go w innym konkurencyjnym obiekcie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w hotelu np. na korytarzu jest zastosowanie nadruku tematycznego na większych ścianach. Takim fotonadrukiem możemy oznaczyć poszczególne piętra, czyli np. jeżeli mottem hotelu jest muzyka, tak jak jest np. w Hotelu Mercure Sepia w Bydgoszczy, to motywem dekoracyjnym na każdym piętrze może być inny rodzaj instrumentów – klawiszowe, dente, smyczkowe itp.

Idąc tropem nadruków musimy pamiętać, że to jest tapeta, która równie jak pozostałe tapety musi mieć odpowiednie atesty. To bardzo przyziemne sprawy, ale jakże ważne. Jeżeli mówimy o atestach na nadruk na tapecie musimy pamiętać o zaleceniach ITB i są to tylko i wyłącznie atesty na materiał gotowy z nadrukiem, a nie atesty na materiał i oddzielnie na farbę.

ZACHWYĆ SIĘ ŚCIANĄ. Ściana tapetowana wywołuje emocje. Tak, to nie żarty. To właśnie struktura tapety, wykończenie i grafika powodują, że gość zauważy jakość, która tworzy pozytywne emocje. Jeżeli pomalujemy ściany w pokoju lub na korytarzu, to gość zauważy tylko wykładzinę – oczywiście jeżeli taka jest. Tapety na ścianach powodują, że odbiór wnętrz przez gościa jest znacznie lepszy. Nie musimy wydawać ogromnych budżetów na tapety. Musimy tylko pamiętać, żeby zastosowana tapeta była trwała oraz miała podstawowe właściwości obiektowe: szerokość na poziomie 130 cm, warstwę zewnętrzną ze sprasowanego winylu, niezbędne atesty. Pozostałe aspekty to kolor, struktura, wzornictwo.
Pamiętajmy, że oświetlenie, które zastosujemy ma też ogromny wpływ na postrzeganie ścian. Jeżeli zastosujemy tapetę z delikatnym perłowym wykończeniem i subtelną strukturą np. jedwabiu, to np. kinkiety ścienne podkreślą jej właściwości i walory.

TAPETA NA LATA. Pisząc o oszczędnościach, jakie generuje wybór specjalistycznego wyposażenia, mamy na myśli przede wszystkim długi czas użytkowania produktu. Długowieczność winylowych tapet obiektowych to nie mit. Szacuje się, że długość użytkowania tego rodzaju materiału to ponad 10 lat, ale są w obiekty w Europie, które mają tapety od ponad 20 lat. Warunkiem długotrwałego użytkowania obiektowej okładziny w niezmienionym stanie jest prawidłowa jej konserwacja, czyli bieżące czyszczenie ewentualnych zabrudzeń.
Niezwykle ważny jest też wybór właściwego producenta. Po pierwsze fakt, że jest on obecny w Europie, daje nam pewność, że posiada aktualne atesty i certyfikaty wymagane prawem. Po drugie, jeżeli po kilku latach chcielibyśmy dokupić ten sam materiał, musimy mieć pewność, że ciągłość produkcji wynosi kilkadziesiąt lat, a nie rok lub dwa.
Jeszcze drobna uwaga a propos czasu: pamiętajmy, żeby w momencie zamawiania tapet zrobić sobie zapas tapety (przynajmniej niewielki, na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń). Kupując z naddatkiem mamy pewność, że materiał, który jest zmagazynowany, pochodzi z tej samej serii produkcyjnej.

Kończąc tematykę designu pamiętajmy, że najlepszy producent tapet obiektowych wyróżnia się nie tylko jakością produktu i atrakcyjnością ceny, ale szybkością działania, jakością obsługi i gotowością na wyzwania.

 

tapety do hoteli  tapety hotelowe    trendy na hotelowej ścianie