Dodano: 06 grudnia 2023

FILC MURASPEC - PYTANIA I ODPOWIEDZI

FILC MURASPEC - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Wyniki ostatniej e-konferencji "Akustyka w architekturze" zawierają ważny wniosek dotyczący potrzeby edukacji w zakresie materiałów akustycznych. W związku z tym, postanowiliśmy zorganizować krótkie pytania i odpowiedzi dotyczące filców PET.

Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec Polska, była jednym z prelegentów e-konferencji "Akustyka w architekturze" , która odbyła się online 30 listopada br.  Podczas prezentacji oferty filców Muraspec pojawiło się dużo pytań o właściwości i cechy materiału. Nie na wszystkie zdążyliśmy odpowiedzieć, więc postaramy się wyjaśnić ważne kwestie.

Czy jakość filcu ma znaczenie?

Jakość jest ważnym parametrem materiałów akustycznych. Filce PET to produkty wyposażenia wnętrz. Użytkownik ma bezpośredni kontakt z nimi, ponieważ spędza dużo czasu w otoczeniu okładzin filcowych (np. w biurze, hotelu, szpitalu, szkole, przedszkolu). Często również dotyka ich powierzchni, na przykład gdy przypina karteczki z przypomnieniami zadań do wykonania.

Produkty akustyczne powinny być bezpieczne dla użytkownika zarówno jeśli chodzi o skład materiału, właściwości użytkowe i kontakt z nim. Filce Fovere są wykonane z czystych butelek, nie zawierają opakowań po lekach ani substancji chemicznych. Koloranty używane do barwienia plastikowej masy są również bezpieczne dla człowieka.

Filc Fovere jest sprasowany gęsto i ciasno oraz barwiony w masie, co oznacza, że ma ten sam kolor na powierzchni i w przekroju. Dzięki temu, nawet jeśli zostanie uderzony, zarysowany lub zadrapany, nie będzie to widoczne. Jest to istotne w obiektach kontraktowych, gdzie trwałość materiału jest kluczowa - remonty w miejscach takich jak biura czy hotele są kosztowne i często trudne do przeprowadzenia.

Jakie certyfikaty materiałów akustycznych warto sprawdzić przed zakupem produktu?

Podstawą jest certyfikat ognioodporności. Materiał PET to po prostu plastik, dlatego certyfikat ten powinien być jak najlepszy, czyli BS1.DO albo BS2DO. Pokazuje on wszystkie ważne parametry bezpieczeństwa ogniowego produktu. BS oznacza trudnopalność, a 1 i 2 to wskaźniki wydzielania dymu (niskie wartości są preferowane). D symbolizuje niekapliwość, przy czym 0 oznacza całkowitą niekapliwość materiału. Ten parametr jest istotny, ponieważ filce są także stosowane na sufitach (baffle, systemy sufitowe).

W Muraspec oferujemy filce najwyższej jakości. Posiadają one wszystkie obowiązujące certyfikaty na polskim rynku. Współpracujemy z renomowanymi producentami, takimi jak Fovere, Autex, Zintra i Woven Images.
      

Jakie współczynniki akustyczne mają filce Muraspec?

Na początku krótko wyjaśnimy, co to jest współczynnik akustyczny.
Wszystkie miękkie materiały obecne w pomieszczeniu, takie jak wykładziny, meble, tapety i filce, pochłaniają dźwięk. Inaczej możemy powiedzieć, że absorbują one energię fal dźwiękowych.
Do określania pochłaniania dźwięku używa się współczynnika αw. Może on przyjąć wartości od 0 do 1, gdzie 0 oznacza całkowite odbicie, a 1 całkowite pochłonięcie. Na przykład, αw = 0,9 oznacza, że 90% energii fali jest pochłaniane, a 10% odbijane. Natomiast αw = 0,1 oznacza, że 10% energii jest pochłaniane, a 90% odbijane.
W przypadku filcu Fovere o standardowej grubości 12 mm, współczynniki pochłaniania dźwięku znajdują się w zakresach od 0,40 do 0,90. Różnice te wynikają ze sposobu montażu produktu. Filc przyklejony bezpośrednio do ściany ma współczynnik alfa na poziomie 0,40-0,50. Natomiast filc z dystansem (konstrukcja typu pudełko) z 5-6 mm pustą przestrzenią między filcem a ścianą, ma współczynnik 0,90.
  

Czy filc akustyczny jest trudny w czyszczeniu? Jak poprawnie powinno się czyścic filc i jak często?

Jako że filc z natury jest materiałem antystatycznym, czyli nie przyciąga kurzu, nie trzeba go często czyścić. Ewentualny kurz najprościej można zdjąć odkurzaczem.
Zabrudzenia są trudne, ale da się je zmyć. Do tego celu potrzebna będzie pianka do czyszczenia wykładzin i twarda szczoteczka do paznokci. Piankę należy nałożyć na filcową powierzchnię, chwilę poczekać, a następnie zetrzeć zabrudzenie energicznymi ruchami szczoteczką. Nadmiar pianki można usunąć ściereczką. Jeżeli po czyszczeniu na powierzchni pojawią się sfilcowane kłaczki, można je łatwo usunąć za pomocą golarki do swetrów.
W Muraspec dbamy o to, żeby nasze produkty spełniały swoją akustyczną rolę. Jednocześnie zależy nam, aby były bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. 


Jeśli masz jeszcze jakieś pytania – skontaktuj się z Muraspec