Dodano: 24 kwietnia 2023

Duży komfort na małej przestrzeni

Duży komfort na małej przestrzeni

Mikroapartament, aparthotel, apartament na wynajem krótkoterminowy – to również obiekty noclegowe, które trzeba zaaranżować i wyposażyć. Najlepiej tak, aby po pierwszych 10 gościach nie robić remontu. Warto trzymać się tej samej zasady, jaką byśmy zastosowali przy dużych obiektach hotelowych, czyli do wykończenia wnętrz zastosować  materiały przystosowane do intensywnego użycia. 

Tekst, który zamieszczamy poniżej, przygotowany został przez Barbarę Łukasiak jako materiał ekspercki do branżowego magazynu „Biznes Hotel”. Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec, z wykształcenia i zawodowego doświadczenia jest hotelarzem. Zapraszamy do profesjonalnych konsultacji w zakresie doradztwa w zakresie wyposażenia.  
Ilustracją do tekstu są zdjęcia dwóch apartamentów na wynajem krótkoterminowy, w których zastosowane są  tapety Muraspec.  Na WSZYSTKICH ścianach są nasze tapety, również w łazience (tapeta o wyglądzie marmuru). Nad łóżkami, w formie abstrakcyjnego obrazu tapeta JIGSAW - nowość w ofercie. 

 

TEKST ARTYKUŁU DOSTĘPNY JEST DO PRZECZYTANIA RÓWNIEŻ W KWIETNIOWYM WYDANIU BIZNES HOTEL

Mikroapartamenty hotelowe – ta forma obiektu coraz częściej pojawia się w portfolio hotelowych dostawców. Ze względu na małą powierzchnię takich pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów i wyposażenia, bo niewielkie pomieszczenia są bardziej narażone na brudzenie się ścian i ich uszkodzenia. Na małej powierzchni łatwiej o bliski kontakt ze ścianą, więc otarcia, obicia i inne zniszczenia ścian są na porządku dziennym.  
Można oczywiście zabezpieczyć ściany solidnymi zabudowami meblowymi, ale w miejscach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, warto poszukać innych, mniej zabierających przestrzeń rozwiązań. Zdecydowanie tańszą opcją i taką, która nie zabiera miejsca, będzie na przykład  trwała winylowa tapeta o grubości ok 1-2 mm. Winylowe tapety Muraspec są barwione w masie (mają taki sam kolor w całej strukturze jak na powierzchni), co oznacza, że bardzo mocne i wytrzymałe, ale też nie są na nich widoczne ewentualne uszkodzenia. Poza tym łatwo je utrzymać w czystości (można je myć a nawet szorować). Ta właściwość jest bardzo przydatna zwłaszcza gdy apartamenty są wynajmowane na okolicznościowe imprezy. Niestety, zdarzają się przypadki, że po takim party trzeba robić remont apartamentu, bo ściany są zniszczone. Jeżeli zastosujemy tapetę winylową na wszystkich ścianach, nie będziemy musieli martwić się o remont przez dziesiątki lat. 

CZYSTO I BEZPIECZNIE. Na rynku dostępne są też tapety z powłoką antybakteryjną, np. BIOMASTER opartą na jonach srebra znanego zw swoich właściwości bakteriobójczych. 
Z użytkowego punktu widzenia ważne jest to, że powłoka BIOMASTER naniesiona na powierzchnię tapety trwale w nią wnika i jest aktywna przez cały okres użytkowania okładziny. Wykazuje aktywność w stosunku do wielu chorobotwórczych bakterii, w tym: e.coli, legionella, listeria i salmonella i wielu in. Antybakteryjne tapety to świetne rozwiązanie do małych przestrzeni, które bardzo podwyższa poziom higieny w niewielkich pomieszczeniach. Dla przykładu jeśli w apartamencie będzie nocował ktoś przeziębiony, kto kicha i kaszle, to wirusy i bakterie, które osadzą się na powierzchni ścian nie przeżyją na antybakteryjnej powierzchni i kolejna osoba, która będzie tam gościć nie musi się obawiać, że się zarazi (jony srebra hamują rozrost lub namnażanie się bakterii,  w efekcie czego bakterie giną.) Również alergicy mogą się czuć się komfortowo w mikroprzestrzeniach wyłożonych winylowymi okładzinami, ponieważ nie wydzielają one szkodliwych substancji takich jak formaldehydy, pyłki itp.


W KAŻDEJ PRZESTRZENI. Jedną z zalet tapety jest to, że można ją wykorzystać jako zabezpieczenie ścian we wszystkich pomieszczeniach/przestrzeniach apartamentu. Włącznie z kuchnią i łazienką, gdzie dzięki zastosowaniu tapety zyskujemy cenny centymetr lub dwa, które musielibyśmy przeznaczyć na płytki ceramiczne. W tym przypadku ceramika jest niezbędna wyłącznie w strefach mokrych, poddawanych dużemu obciążeniu wodą, takich jak kabiny prysznicowe. Przy umywalkach, wannach i zlewozmywakach, wilgocioodporna tapeta winylowa poradzi sobie znakomicie.  Podobnie jak pomiędzy kuchennymi szafkami, za wyjątkiem sąsiedztwa sąsiedztwa kuchenki gazowej, ponieważ winyl, choć ma atest trudnopalności, poddawany nagrzewaniu z czasem może się po prostu uszkodzić.  Jeśli jednak koniecznie chcemy w tym miejscu położyć tapetę, to musimy osłonić ją szybą, aby zabezpieczyć tapetę przed dotknięciem gorącego garnka, który może rozpuścić tapetę. 

PRZYTULNIE I ELEGANCKO. Oprócz funkcji zabezpieczającej i izolacyjnej (dodatkowa warstwa) tapeta na ścianach obiektu hotelowego pełni też rolę dekoracyjną. W tym aspekcie duże znaczenie ma kolor i wzór okładziny, i tu uwaga! W przestrzeniach o statusie „ mikro” kolory powinny optycznie powiększać wnętrze, więc najlepiej wybierać jasne i świetliste odcienie, a także np. szarości i beże. Zastosowanie jasnych kolorów na ścianach można podbić jasną podłogą, a jeśli chcemy wnętrzu dodać wyrazistości można wprowadzić np. kolorowe dodatki takie jak ozdobne poduszki czy obrazy na ścianach. Kolor czarny czy granatowy jest piękny, ale nie do mikro wnętrza. Warto też wykorzystać powiększającą rolę luster i zrobić np. szafy z lustrzanymi drzwiami. 
Istotnym elementem jest też faktura powierzchni . Nawet najprostsza, tkaninowa struktura na ścianie dodaje wnętrzu ekskluzywności i przytulności, nie mówić już o tapetach zamszowych czy imitujących zamsz. Przytulność to jedno ze słów-kluczy w odniesieniu do hotelowego pokoju. Jeśli chcemy uzyskać taki właśnie efekt, koniecznie zainwestujmy w tapety, ale też w dobrej jakości zasłony, tkaniny na łóżka, miękkie wykładziny (najlepiej winylowe, bo przy małej przestrzeni będą się szybko zużywać/przecierać w newralgicznych miejscach). 

KOMFORT AKUSTYCZNY. Na koniec warto podkreślić, że choć w niewielkim stopniu, tapeta tworzy też dodatkową powierzchnię izolacyjną oraz korzystnie wpływa na rozchodzenie się dźwięku po pomieszczeniu. Co prawda, działanie to lepiej jest widoczne w dużych przestrzeniach (minimalizacja odbić i pogłosu), ale w małych pomieszczeniach rodzaj wykończenia ścian też ma znaczenie.  Jeśli chodzi o małe mieszkania, to na komfort akustyczny relatywnie najbardziej wpływa poziom izolacyjności drzwi wejściowych oraz okien. Jeśli chcemy skutecznie odizolować się od hałasów z korytarza lub z ulicy warto zadbać o dobrą uszczelkę w drzwiach wejściowych,  o miękkie materiały na podłogach korytarza oraz o szczelne okna.