Dodano: 14 listopada 2023

AKUSTYKA W IDEALNYCH PROPORCJACH

AKUSTYKA W IDEALNYCH PROPORCJACH

Ten projekt ma idealne proporcje jeśli chodzi o użycie i rodzaj zastosowanych materiałów akustycznych. W każdym pomieszczeniu wykorzystano najwłaściwsze w tym miejscu rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o formę, jak i kolor użytego filcu Muraspec. 

Proporcje ciała mężczyzny na szkicu Leonarda da Vinci „Człowiek witruwiański” są precyzyjnie oszacowane przy pomocy matematycznej struktury opartej na liczbach 4 i 6. Wynika z niej, że dłoń jest równa czterem palcom, stopa jest równa czterem dłoniom, łokieć jest równy sześciu dłoniom,  itd. Jeśli chodzi o korzyści ze stosowania materiałów akustycznych w przestrzeniach pracy, może nie są one aż tak dokładnie oszacowane jak proporcje witruwiańskiego człowieka, ale są równie istotne. Są również przedmiotem badań związanych nie tylko z architekturą, ale też z psychologią pracy. 
Psycholog Nick Perham, badając wpływ dźwięku na sposób myślenia, odkrył, że hałas biurowy upośledza zdolność pracowników do przypominania sobie informacji i wykonywania podstawowych działań arytmetycznych. W środowiskach pracy o otwartym planie, gdzie zwykle panuje duży ruch, nawet ciche rozmowy mogą zakłócić produktywność pracujących tam osób i negatywnie wpływać na efektywność wykonywanych zadań. Dlatego w przypadku miejsc pracy, które koncentrują się na zadaniach  indywidualnych, warto zapewnić pracownikowi wizualną i akustyczną prywatność, a większe przestrzenie rozdzielać na mniejsze. 

  

PROJEKTUJESZ BIURO? ZADBAJ O KOMFORT AKUSTYCZNY 
Temat zapewnienia komfortu akustycznego w przestrzeniach pracy jest bliski również polskim projektantom wnętrz. Swoją „cegiełkę” stara się dokładać do zagadnienia Muraspec, edukując w tym temacie architektów i inwestorów. Hałas, ruch, to bodźce generujące zmęczenie i szybszy spadek koncentracji. Podobnie jak odbicia akustyczne i pogłos, które powstają jeśli do aranżacji wnętrz użyte zostały materiały twarde, takie jak szkło czy beton, a ściany są pomalowane farbą. Wprowadzenie elementów akustycznych w postaci ścianek działowych czy przegród biurkowych, wyłożenie ścian, albo przynajmniej ich części panelami akustycznymi czy tapetami, to zabiegi, które można przeprowadzić łatwo, bez dużego remontu.

    


AKUSTYCZNE PROPORCJE
W przypadku biurowej realizacji w sercu Wrocławia takich problemów z pewnością nie będzie, ponieważ we wszystkich przestrzeniach pracy oraz miejscach spotkań zostały zastosowane rozwiązania i materiały akustyczne z oferty Muraspec. Gama produktów jest jest naprawdę imponująca jeśli chodzi o wzory i kolory filcu: 
- na ścianach – akustyczne filce PET z kolekcji ZINTRA. Tu możemy podziwiać zarówno różnorodność wzorów (powierzchniowe grawery czyli nacięcia filcowego materiału) jak i gamę kolorów filcu. Właściwie każda ściana jest w innym kolorze i w innym wzorze. Nas osobiście szczególnie zachwycają ścianki w barwach Cadet, Olive i Midnight. Paletę kolorów filcu Zintra można zobaczyć pod tym linkiem: LINK Struktury grawerów dostępne są tu: LINK
- w strefie recepcji zastosowane zostały baffle sufitowe Zintra BOX w kolorze Ecru,
- i miła niespodzianka - filc zastosowano też w miejscu stanowiska ksero, na wszystkich trzech ścianach. Taka „minibudka” to świetny patent, ponieważ dzięki temu pracująca kserokopiarka jest praktycznie niesłyszalna. 

  

 

  

  

Elementem, który pięknie podkreśla kolory i wzory akustycznego filcu Muraspec we wnętrzach tego biura jest oświetlenie. I to zarówno ozdobne światło w formie neonu z postacią człowieka witruwiańskiego, jak i fantazyjne lampy-obręcze eksponowane na tle filcowych ścian. 
  
 

AKUSTYCZNIE-EKOLOGICZNIE
Filc Zintra zastosowany w tej realizacji, jest tak jak wszystkie materiały akustyczne Muraspec, produktem ekologicznym.  To materiał, w minimum 60 proc. wykonany z PET poddanego recyklingowi. Wzory w znakomitej większości przygotowane zostały specjalnie do tego projektu.