Dodano: 01 sierpnia 2019

Utrzymanie czystości i estetyki na hotelowej ścianie

Utrzymanie czystości i estetyki na hotelowej ścianie

Podpowiadamy jak dzięki winylowym tapetom obiektowym zapewnić czystość i estetykę na hotelowych ścianach. Autorem tekstu jest Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy muraspec, hotelarz i doradca inwestycyjny. 

 W trakcie budowy i wyposażania hotelu czy też podczas remontu powinno się zastosować materiały odporne na zabrudzenia, ściernie i moczenie. Świadomy i doświadczony inwestor nie wyobraża sobie swojego hotelu bez okładzin ściennych w formie tapet winylowych. 
Pierwszą i podstawową funkcją okleiny winylowej to skuteczna ochrona ścian przed brudzeniem – wszystkie winylowe tapety obiektowe Muraspec są zmywalne, a nawet szorowalne. Bardzo często dajemy wskazówki dla służby pięter jak należy konserwować ściany, aby przez dziesiątki lat były jak nowe. Podstawową zasadą jest bieżąca konserwacja, czyli sprzątając pokój, korytarz lub inne pomieszczenia, jeżeli zauważymy zabrudzenie, nie obawiamy się użyć klasycznych środków czystości i domyć tapetę. Najskuteczniejsza w tym jest miękka klasyczna szczoteczka w przeciwieństwie do ściereczki, która nie zawsze poradzi sobie z każdym brudem. Bardzo ważne i pilne są zabrudzenia długopisem, lub flamastrem – znają to hotelarze goszczący rodziny. Atrament zmyty w 24 godziny daje nam gwarancję całkowitego usunięcia zabrudzenia. Jest ryzyko, że jeżeli pozostawimy tego rodzaju zabrudzenie na dłużej, atrament zacznie wchodzić a reakcję z winylem. To tak jakbyśmy położyli srebro na złocie i pozostawili na dłuższy czas. Po pewnym czasie nie mamy pewności ile srebra jest w złocie i odwrotnie. Po prostu zachodzi typowa reakcja chemiczna. Zabrudzenia walizką, butami, winem – to klasyczne użytkowanie i tapeta winylowa ich się nie boi. 

Kolejną użytkową funkcją tapet winylowych jest ochrona ścian przed niszczeniem. Tapeta winylowa ma swoją pamięć kształtu. Jeżeli wydarzy się tak, że użytkownik lub gość bardzo mocno uderzy w ścianę, tapeta winylowa utrzyma swój kształt. Oczywiście jest ryzyko, że uderzenie spowoduje wgniecenie samej ściany, czyli np. karton gipsu. Powstaje wtedy pustka pomiędzy tapetą, która wraca do swojego pierwotnego kształtu a ścianą. Można ją swobodnie wypełnić klejem.
Mikropęknięcia ścian to również częsta zmora hotelarzy. Dlaczego dochodzi do mikropęknięć ? Szybka budowa, zmiana temperatur, Osadzane się budynku i wiele więcej. Tapeta winylowa skutecznie zabezpieczy ściany przez mikropęknięciami do 4 mm. Większe pęknięcia ukażą się, ponieważ winyl delikatnie będzie się rozciągał i powstanie inny odcień tapety w miejscu pęknięcia. Dlaczego 4 mm to granica? Ponieważ jeżeli pęknięcie będzie większe niż 4 mm, to obowiązkowo powinniśmy o tym wiedzieć i  je zobaczyć, żeby zapobiec katastrofie.
Powyższe funkcje tapet obiektowych winylowych pokazują znaczącą przewagę nad nawet najlepszą farbą pod kątem użytkowym, sanitarnym i technicznym.

Jest jeszcze funkcja tapet winylowych - psychologiczna. Z doświadczenia naszych hotelarzy, deweloperów wiemy, że stosując tapety obiektowe nie tylko dajemy im największą ochronę ścian, trwałą kolorystykę, czy design, ale działamy na podświadomość użytkowników. Zarówno goście, jak i służba pięter, stają się bardziej uważni i ściany są bardziej szanowane niż ściany pomalowane farbą. Jest to spowodowane nawykami sprzed wielu lat i obawą użytkowników przed dodatkowymi kosztami związanymi z odszkodowaniem za zniszczenia. To właśnie hotelarze i deweloperzy zwracają nam uwagę na to, że po położeniu tapet obiektowych nie tylko łatwiej jest im utrzymać czystość ale znacząco spadają zniszczenia ścian.


Ostatnią ale jak bardzo kluczową funkcją winylowych oklein ściennych jest design. Jest wiele opracowań mówiących o wzornictwie jako głównej funkcji tapet. Tak to jest bardzo ważne, ale w przypadku winylowych tapet obiektowych ta funkcja przeplata się na równi z funkcją ochronną czy użytkową. Tapety obiektowe w hotelu z jednej strony mogą być klasycznym wykończeniem ścian, a z drugiej strony mogą być głównym bohaterem (jeżeli stosujemy wzory lub kształty). To właśnie struktura tapet nadaje tej elitarności ścianie i to właśnie strukturę możemy stworzyć wyłącznie przy użyciu tapet winylowych czy też tekstylnych. Mówimy tu o strukturze jedwabiu, płótna, tynku, betonu, blachy, kory i dużo więcej. O wzorach można mówić dużo, jednak najnowszym trendem we wzornictwie tapet jest połączenie struktury i barwy tapety aby stworzyć wyjątkowy indywidualny efekt i emocje na ścianie. Baza złota, srebrna i miedziana jest podstawą do zrobienia efektownej tapety glamour a nawet efektu 3D. Struktura tapety z cieniowaniem i przetarciami jest idealną bazą do nałożenia wzorów geometrycznych lub floralnych, co daje wrażenie naturalnego efektu wintage. Już nieocenione są wszelkiego rodzaju gradienty, czyli cieniowania na ścianie. Wykonanie tego farbą jest praktycznie nierealne, bo w tapecie mamy nie tylo strukturę, kolorystykę płynną, ale też możemy zrobić np. perłowe wykończenie, co dodatkowo daje efekt wizualno świetlny.
Podsumowując - Drodzy Hotelarze, obiektowe tapety winylowe to jest Waszj przyjaciel, sprzymierzeniec i pomocnik. Pamiętajcie jednak, żeby stosować tapety obiektowe, czyli o szerokości 130 cm, z winylem sprasowanym – w przeciwieństwie do spienionego trudno go uszkodzić lub zarysować i atestowane, czyli o klasie trudnopalności min Bs2d0 – oznacza to , że materiał jest trudnopalny, o niskiej emisji dymu i niekapliwy – jeżeli stosujemy go np. na suficie.


Hotel Vienna House Mokotów z tapetami Muraspec. 

 


Hotel Sofitel z tapetami Muraspec. 

 


Hotel Ibis Styles Nowy Sącz z tapetami Muraspec

 


Hotel Focus Premium Gdańsk z tapetami Muraspec.